תרומתה של קבוצת וואטסאפ לקהילה – לרתום את הטכנולוגיה לטובתנו

קבוצות וואטסאפ בשבילנו הן כבר חלק שבשגרה. דרכן אנו יכולים להיות בקשר עם מעגל אנשים מסוים הקרוב אלינו' חברים קרובים, חברים מן העבודה, שכנים, משפחה, מילואים ועוד.

בתחילת הדרך, המסרים המועברים בקבוצות אלה הינם קלילים, ואף לעיתים מצחיקים, ומשמשות אותנו לשמירת על קשר עם אותם אנשים בדרך קלה ופשוטה במיוחד לתפעול. אך כיום עם התפתחות המודעות בעלי עסקים רבים החלו לנצל את הפלטפורמה שנותנת גישה אינטימית יותר ולפתוח קבוצות וואטסאפ אשר בהן הם נותנים שירות ועונים על שאלות מקצועיות אשר תורמות המון. 

עם הזמן, החלה לחלחל ההבנה כי ניתן לרתום את פועלה של קבוצת whatsapp למען הקהילה, ולהפיק ממנה תועלות רבות לחבריה. כך למשל, קבוצת הוואטסאפ "רב"ש כפר ידידיה הדר עם". קבוצה זו מתקיימת תחת ניהולו של רכז הביטחון השוטף של הישובים כפר ידידיה והדר עם. למעשה, קבוצת וואטסאפ זו הוקמה במטרה להעניק לתושבי הישובים הללו תחושות שקט וביטחון אמיתית בכל שעות הימימה. אם בעבר היה שימוש נרחב באזעקות שעלולות לגרום לפאניקה ופחד, או דיווחים מיוחדים על פעילויות חשודות ואירועים חריגים, הרי שכיום המצב אינו כך – קבוצת ה- whatsapp של הישובים הללו מצליחה להגן על התושבים, ולהפוך את כל איכות חיים להרבה יותר שקטה ורגועה.

אז איך זה עובד?

קבוצת הוואטסאפ "רב"ש כפר ידידיה הדר עם", הינה קבוצה שמתעדכנת יום יום, שעה שעה, מסביב לשעון, בה חברי הקבוצה מדווחים באופן שוטף על פריצות, גניבות ומקרים דומים בכל אותם יישובים בה גרים חברי הקבוצה. כתוצאה מכך, חברי הקבוצה (התושבים) מעורים בכל המקרים המתרחשים באזור מגוריהם, נשארים עם יד על הדופק ומעודכנים בזמן אמת באירועים חשודים. קבוצת הוואטסאפ הזו מאפשרת לאותם תושבים להמשיך בשגרת היום יום שלהם באופן רגיל למדי, ולקבל את אותם העדכונים תוך כדי, מבלי להתאמץ ולחפש את המידע בעצמם – הוא מגיע אליהם בכוחות עצמו.

בקבוצת הוואטסאפ חברים כ 257 תושבי הישובים, אשר זמינים אליה כמעט בכל עת, גם אם הדבר אומר לשלוח עדכון באמצע הלילה. את מרבית העדכונים שולח כאמור רכז הביטחון השוטף של העיר, שמהווה ומתחזק את ניהול הקבוצה הראשי, ולא פעם ההודעות שלו גרמו להצלת חיים ומניעת סכנה.

חשוב לציין כי דוגמה זו של קבוצת וואטסאפ הטומנות בחובה ערך תרומתי לקהילה, היא רק אחת מיני רבות. אט אט אנו מבינים כיצד אנו יכולים לשלוט ולהשתמש בטכנולוגיה לטובתנו, לטובת הביטחון שלנו ובמיוחד – לטובת הקהילה בה אנו חיים.