השפעה של קבוצות ברשתות חברתיות על צרכנים

מאמאזון, המציאות שלי באייבי, צריכים משהו, פשפשוק, השוות של, אמהות מבשלות, סופרגילרס ועוד. אם הקבוצות האלה אומרות לכם משהו, כנראה שאתם רוכשים הרבה אונליין, ואם לא- אולי הגיע הזמן להתחיל?

אז בניגוד לדפי הפייסבוק העסקיים הקיימים בשפע ברשת החברתית, שמוקדמים באופן ממומן, ומטרתם היחידה היא להוציא מכם כמה שיותר כסף על רכישות אונליין, הקבוצות הללו הן קבוצות עצמאיות, לא ממוסחרות, שמטרתן העיקרית היא לקשר ביניכם לבין אנשים בעלי מאפיינים דומים לשלכם.

ברשתות החברתיות, מעבר להיותנו גולשים סקרנים ומציצנים, אנו נחשבים גם צרכנים. נרצה או לא נרצה, הרשתות החברתיות מלאות בפרסומות, סרטונים, תמונות, פוסטים של אנשים ועסקים אשר מנסים לגרום לנו לקנות. ניתן להגיד בפה מלא כי עולם הצרכנות פעיל ברמה מוגברת במיוחד ברשתות החברתיות וכיום כמעט ולא קיים עסק, חברה או ארגון אשר אין להם שיווק באינטרנט מקצועי ומדויק.פשפשוק לוגו

ככל שהזמן עובר, אנו עדים לראות יותר ויותר קבוצות פייסבוק אשר תופסות תאוצה (ולאחרונה אף קבוצות וואטסאפ של עסקים המציעים שירות לקוחות אונליין). אותן קבוצות למעשה מקשרות ומחברות בין אנשים מכל רחבי הארץ אשר להם לפחות מאפיין אחד משותף שגרם להם לבקש חברות ולהיות חלק מהקבוצה. כך למשל, בקבוצות פייסבוק של הורים טריים, תוכלו למצוא טיפים מפי הורים טריים אחרים, בדיוק כמוכם שהתמודדו עם אותה סיטואציה שאתם מתמודדים בה. יתרונן הגדול של קבוצות פייסבוק כאלה הינו העובדה שניתן לקבל את המסרים וההמלצות באופן מיידי וישיר, אך בנוסף לכך, גם בצורה אמינה יותר. רובנו ננטה להאמין יותר למסרים (בעיקר אם טמון בהם פן כלכלי כלשהו), אשר מגיעים מאנשים, מאחד לשני, מפה לאוזן. זאת לעומת מסרים המגיעים אלינו מפרסומת בטלוויזיה. כאן למעשה טמון הפוטנציאל העצום והכוח של קבוצות ברשתות החברתיות (קבוצות פייסבוק וקבוצות וואטסאפ).

בקבוצות אלה, ניתן לדבר ישירות עם אנשים שאין להם היכרות מוקדמת איתנו, ובכך גם אין להם שום אינטרס לתת לנו מידע שגוי, מוטעה או מסוכן. בקבוצות פייסבוק וקבוצות וואטסאפ צרכניות, אנשים משתפים את החוויות שלהם לגבי מוצרים מסוימים שהם קנו, ובכך עוזרים לאותם המתלבטים. אחד הערכים המוטמעים באותן קבוצות פייסבוק וקבוצות וואטסאפ הוא הערך החברתי. חברי הקבוצה מרגישים כי הם לא לבד במערכה, כי יש מי שנמצא בצד השני שיכול להבין אותם ובעיקר לעזור להם, במרחק הקלקה אחת.  

 

 

 

לסיום, ניתן לומר כי בעידן הדיגיטלי בו אנו נמצאים כיום, כוחו של הפרסום, וכן כוחם של המותגים, מגיע אך ורק מהצרכנים. חוכמת ההמונים היא השולטת, והיא אמצעי הפרסום הטוב ביותר. מכאן, שעל מותגים ועסקים באשר הם, להשקיע רבות בשירות הלקוחות וביחס לצרכנים שלהם, על מנת שימליצו לצרכנים פוטנציאליים אחרים, וכך הלאה. תגובת השרשרת הזו בדמות "חבר מביא חבר" תועיל רבות להצלחה הכלכלית של העסק.