ז'אנר חדש נולד כל עדכוני החדשות -news – בוואטסאפ

אחד המאפיינים של האדם המודרני הוא הרצון להיות מחובר כל הזמן וכמה שיותר, במיוחד בישראל שבכל רגע נתון קיימת ידיעה חדשותית חדשה.

אם אפליקציות חדשות אפשרו לקבל עדכונים מהירים והודעות דחיפה, הרי שבזמן האחרון נולד ז'אנר חדש המאפשר לקבל את כל עדכוני החדשות בזמן אמת באמצעות הוואטסאפ. אז אם אתם תמיד רוצים להיות הכי מעודכנים שאפשר הכתבה הבאה מיועדת לכם.

 

איך הכל התחיל?

בעבר הרחוק, כדי להיות מעודכנים בחדשות היה צריך לחכות לשליח שיגיע עם בשורות שונות. בהמשך הונהג שימוש במכתבים ומאוחר יותר החלו להשתמש גם בעיתונים. הרדיו איפשר לחדשות להיות עדכניות יותר ומכשיר הטלוויזיה הפך אותן נגישות וצבעוניות יותר.

מהפכת החדשות צברה תאוצה כאשר הגיח לחיינו האינטרנט ואיפשר לקבל עדכונים חיים ומיידיים במיוחד. כל עוד האינטרנט התרכז במחשב העדכונים היו רגועים יותר, אך מהרגע שהגיע הסמארטפון כבר אי אפשר להתנתק מהחדשות.

הסמארטפון אפשר לכל אחד לקבל חדשות היישר למכשיר הנייד שלו, אך אפליקציית המסרים וואטסאפ מאפשרת לקחת את העדכון המתמיד הזה צעד קדימה. בזמן האחרון נולד ז'אנר חדש של צריכת חדשות, המבוסס על קבוצות וואטסאפ חדשות ומאפשר לקבל חדשות באופן בלתי אמצעי ומהיר במיוחד.

 

מאחורי הקלעים חדשות
אולפן חדשות רשות השידור

 

איך מצטרפים?

אתרי חדשות שונים הבינו את הרצון העצום שיש בציבור לקבל חדשות בזמן אמת, לכן הם יצרו קבוצות וואטסאפ בהן ניתן לקבל עדכונים חיים בזמן אמת. אל קבוצות הוואטסאפ ניתן להצטרף דרך אתר וואטסאפ גרופ בו מרוכזים כל הקבוצות וואטסאפ ודרך אתר האינטרנט של אתר החדשות הנבחר. אחרי שתיכנסו לאתר ותמצאו את הקישור לקבוצת הוואטסאפ תתבקשו ללחוץ על באנר מסוים ותתבקשו לצרף מספר טלפון ופרטים נוספים.

צילום מסך
קבוצת חדשות בוואטסאפ

 

כללים

כיוון שקבוצות וואטסאפ כוללות מספר רב של משתתפים שיכולים להגיב בכל רגע ההצטרפות לקבוצות החדשות מותנות בנהלים שונים. מטרת הנהלים לאפשר פעולה תקינה של הקבוצה בלי שהיא תהפוך למטרד או למקום בו נוצרות חדשות פיקטיביות.

כך למשל, בכללים של אחד האתרים נכתב כי אין לכתוב ולהגיב בכלל. הפרסום בקבוצה נשאר בידי מנהל הקבוצה בלבד, ושאר הנוכחים בה יכולים רק לקרוא את ההודעות. אם בכל זאת יש שאלה או הערה יש לעשות זאת באמצעות הודעה פרטית למנהל. הנהלים הללו מאפשרים לקבוצות החדשות לפעול כאמצעי להעברת חדשות ותו לא.

הדדיות במסירת החדשות

האפשרות להשתמש בוואטסאפ ככלי להעברת חדשות עשויה לסייע גם לכיוון ההפוך. לעתים דווקא האזרח הפשוט נקלע לסיטואציה חדשותית עליה הוא היה רוצה לדווח, אך פרסום באחת הרשתות החברתיות לא בהכרח יהיה אפקטיבי עבורו.

באמצעות החדשות בווטאספ ניתן להעביר מידע חדשותי מהאזרח לעיתונאי ללא תיווך ופערים. בדרך כלל כחלק מנהלי הקבוצה אי אפשר לכתוב כך סתם בקבוצה, אך ניתן להעביר את המידע באופן פרטי למנהל, והוא יפרסם את המידע תוך מתן קרדיט במקרה ומדובר במידע רלוונטי.