ההבדלים בין קבוצת טלגרם לקבוצות בוואטסאפ

אפליקציות למסרים מיידיים הן הרבה יותר מכלי להעברת הודעות, ואחת התכונות הבולטות של היישומונים הללו הן הקבוצות. בקרב הקהל הישראלי מובילות שתי אפליקציות מן התחום הזה- וואטסאפ וטלגרם- ואנחנו כאן כדי להסביר לכם מהם ההבדלים בין קבוצות טלגרם לקבוצות וואטספ.

טלגרם

כולם יודעים מה זה וואטסאפ, אבל מה זה טלגרם?

וואטסאפ כמו שאתם וודאי יודעים היא האפליקציה הוותיקה לשליחת הודעות שהוקמה בשנת 2009. בשנת 2013 קמה לה מתחרה ששמה דגש בדיוק במקום בו וואטסאפ נכשלה- תחום האבטחה. טלגרם הוקמה כאפליקציה מאובטחת במיוחד המאפשרת למשתמשים שלה לבחור בין שני מצבי הפעלה, מצב מאובטח ומצב מוצפן המאפשר להם לשלוח הודעות אנונימיות. אבל מלבד יכולות ההצפנה של טלגרם כוללת האפליקציה גם יכולות נוספות, ואחת מהן היא קבוצות.

 

מהן קבוצות?

אתם חיים בשנת 2017 וכנראה שאתם יודעים מה זה קבוצות וואטסאפ, אך למען אלה שנחתו רק עכשיו נסביר שקבוצת וואטסאפ למעשה מאפשרת תקשורת בין מספר אנשים במקביל. זוהי מעין שיחת וועידה לא נגמרת, שנמשכת בכל פעם שאחד מחברי הקבוצה שולח הודעה. קבוצות שכאלה קיימות גם באפליקציית וואטסאפ וגם באפליקציית טלגרם המתחרה, ואנחנו נעמוד על ההבדלים ביניהם.

 

ההבדל הטכנולוגי

תחילה נדבר על ההבדלים הטכנולוגיים בין שתי האפליקציות. מבחינת גודל הקבוצות, בוואטסאפ תוכלו ליצור קבוצות "אינטימיות" יחסית של עד 256 אנשים, בעוד שבטלגרם תוכלו ליצור קבוצות ענק של עד 5,000 חברים.

 

טלגרם גם מציעה פיצ'רים נוספים למנהלי הקבוצות. בוואטסאפ מנהל הקבוצה יכול רק לצרף ולהוציא חברים מן הקבוצה, ואילו בטלגרם יש לו יכולות נוספות. כך למשל, המנהל יכול לנעוץ הודעות בחלקו העליון של המסך כך שכל חברי הקבוצה יקבלו הודעה על כך- גם אם הם במצב שקט.

 

כאשר אתם מצטרפים לקבוצה בוואטסאפ אתם לא חשופים להודעות שנכתבו בקבוצה לפני שהצטרפתם, בטלגרם לעומת זאת תוכלו לצפות בהיסטוריית השיחות בקבוצה. בנוסף, וואטסאפ כוללת קבוצות אישיות בלבד ואילו טלגרם מאפשרת להפוך קבוצה לציבורית כך שכל משתמש יוכל לצפות בקבוצה ואף להצטרף אליה.

 

סוגי הקבוצות

ההבדלים הטכנולוגיים בין שתי האפליקציות משליכים גם על סוגי הקבוצות שנוצרות שם. אם נפתח את מכשיר הסמאטרפון של האדם הממוצע ונסתכל בוואטסאפ שלו נמצא שם דפוס קבוע של קבוצות. משפחה לא בוחרים, החברים הכי טובים, חופרות, על האש ועוד רבות ודומות- אלה קבוצות אישיות בהן חברים משתמשים המכירים זה את זה ומתראים זה עם זה. אלה הקבוצות שנמצא בוואטסאפ כיוון שהוואטסאפ לא מוצפן ומשמש בעיקר לשיח חברתי יומיומי.

בטלגרם לעומת זאת נמצא קבוצות הרבה יותר מגוונות ואזוטריות, זאת כיוון שאפליקציית טלגרם מאפשרת שימוש אנונימי. משתמשי טלגרם לא תמיד מזדהים בשמם האמיתי, מה שמאפשר להם חופש רב יותר בכתיבת הודעות ומביא אותם להצטרף לקבוצות שונות בלי חשש.

 

הייחודיות הזו מביאה לכך שטלגרם מהווה פלטפורמה לכינונן של קבוצות שונות שחלקן עומדות על גבול החוק. כך למשל, טלגרס היא רשת הפצה ומכירה של קנאביס הפועלת בערוץ טלגרם. בישראל אסור למכור סמים קלים, וההצפנה של האפליקציה מאפשרת את המכירה והקנייה בלי חשש של המוכר להיתפס על ידי הרשויות. בוואטסאפ קבוצה כזו פשוט לא יכולה להתקיים כיוון שכל משתמש מזוהה על ידי מספר הטלפון שלו.

 

סוג קבוצות נוסף שקיים בטלגרם ולא לחלוטין קביל מבחינה חוקית הוא קבוצות לשיתוף והורדה של סרטים. הורדת סרטים פיראטית אסורה על פי החוק, וההצפנה של טלגרם מאפשרת למשתמשים לשתף סרטים בקלות מבלי להיתפס.

 

סוג השיח

הבדל נוסף עליו ברצוננו להצביע הוא בשיח המתקיים בשתי האפליקציות האלה. בקבוצות טלגרם מתפתח שיח מאוד קופצני ופתוח בגלל האנונימיות הרבה שהוא מאפשר. מדובר בקבוצות גדולות מאוד בהן אנשים רבים שלא מכירים זה את זה וגם לא יכולים להיות מזוהים. בצורה הזו אנשים מרשים להתבטא בצורה חופשית מאוד ונוצר שיח פתוח ומשעשע, אם כי לפעמים גם מטריד.

 

בוואטסאפ לעומת זאת כל משתתף בקבוצה מזוהה, והקבוצה קטנה יותר כך שבדרך כלל תכירו את רוב חברי הקבוצה. השיח הפתוח של טלגרם עלול להיות גם פוגעני יותר כיוון שאנשים שלא מזדהים בשמם עלולים להרשות לעצמם לומר דברים שלא היו מעיזים לומר כאשר הם מזוהים.