בקרוב: שירות תשלומים דרך הווצאפ

היא מאפשרת לנו לתקשר עם משפחה וחברים וגם לנהל את העסק, אבל בקרוב היא תעשה הרבה יותר מזה. ווצאפ צפויה להשיק שירות תשלומים חדש, באמצעותו תוכלו להעביר כספים דרך אפליקציית ווצאפ.

מעל מיליארד וחצי משתמשים ברחבי העולם ורכישת החברה על ידי פייסבוק בסכום של 19 מיליארד דולר יכולים להעיד על המשמעותיות של ווצאפ בשוק העולמי. בכמעט כל סמאטרפון בישראל תמצאו את היישומון הפופולרי שמאפשר לשלוח הודעות בקלות ובמהירות, להשתמש בקבוצות ופשוט להיות.

אבל ווצאפ לא מסתפקת במה שיש לה, ומחפשת דרך להפוך למודל עסקי המכניס כסף. שירות חדש שהושק בגרסה נסיונית בהודו מאפשר תשלומים בתצורת עמית לעמית. באמצעות השירות החדש ניתן להעביר כסף בין משתמשים, ללא עמלה. בגרסת הבטא משתמשים כבר כ-200 מיליון הודים, ועל פי הצהרות החברה בתוך כחודש השירות צפוי להיות מושק במקומות נוספים ברחבי העולם.

כדי להתחיל להשתמש בשירות צריך שחבר יזמין אותך, ולא מספיק לעדכן את האפליקציה. לאחר מכן תאשר את תנאי השימוש, תכניס את פרטי חשבון הבנק שברצונך לקשר לחשבון ותוכל להתחיל לשלם בוואצפ. בשלב הראשון השירות צפוי להיות זמין לשימוש בין משתמשים רגילים, ובשלב הבא צופים שיכנסו לשירות גם בעלי עסקים, שיאלצו לשם עמלה. השירות צפוי להצטרף לוואצפ לעסקים, שירות בתשלום לבעלי עסקים שהשיקה החברה לאחרונה.

אפליקציות נוספות להעברת כספים וירטואלית

שירות התשלומים דרך ווצאפ לא לבד, וכבר כיום פועלות אפליקציות שונות שמאפשרות ביצוע תשלומים דיגיטליים. 4 האפליקציות הבולטות הפועלות בישראל ומאפשרות העברת כספים הן ביט, פיי בוקס, פפר פיי ו-colu.

ביט היא אפליקציה השייכת לבנק הפועלים, אבל כמו כל שאר האפליקציות האחרות, היא זמינה ללקוחות כל הבנקים, ומאפשרת העברת כספים ללא עמלות.

פיי בוקס היא אפליקציה השייכת לבנק דיסקונט, והייחוד שלה הוא האפשרות להעבר כסף קבוצתי. בנוסף, באפליקציה יש גם צ'אט מובנה שמקל על השימוש.

פפר פי שייכת לבנק לאומי, ומאפשרת העברה גדולה יחסית של כסף – 2000 ש"ח – בהעברה בודדת. באפליקציות האחרות העברה מוגבלת ל-1500 ש"ח בלבד. יתרון נוסף של פפר פיי הוא שאפשר להשתמש בה גם אם אין לכם חשבון בנק, אך החיסרון המשמשותי שלה הוא שהשימוש בה פחות נוח.

Colu הוא למעשה כרטיס אשראי וירטואלי שניתן לשימוש בבתי עסק ברחבי העולם. זוהי אפליקציה עצמאית שלא פועלת דרך בנק מסוים, ובישראל פועלים איתה כ-1000 בתי עסק שונים. אחרי שתורידו את האפליקציה תוכלו לטעון בה כסף, ולשלם בבתי עסק שמאפשרים זאת.

אז למה וואצפ?

אם יש כל כך הרבה אפשרויות מוצלחות, למה ווצאפ דוחפת את עצמה בכוח לתוך התחום הזה? קודם כל כי היא יכולה, אבל זה מורכב יותר. וואצפ מחפשת דרכים להתרחב ולהרוויח, ותחום התשלומים באינטרנט הולך וצובר תאוצה בשנים האחרונות. יותר ויותר אנשים קונים באינטנרט, והעברת כסף בצורה וירטואלית הפך להיות עניין שבשיגרה. הכסף המזומן נמצא בשימוש קטן הרבה יותר מבעבר, וכניסה לשוק התשלומים הוירטואלי הוא צעד מתבקש עבור אפליקציה גדולה כמו וואצפ.

סיבה נוספת היא פוטנציאל המשתמשים האדיר של ווצאפ. באפליקציה משתמשים כמיליארד וחצי משתמשים ברחבי העולם, שמדי יום שולחים כ-55 מיליארד הודעות וכ-4.5 מיליארד תמונות. כמות המשתמשים הזו נמצאת בוואצפ כמעט כל הזמן, והאפשרות לשלם באמצעות האפליקציה תגרום להם להישאר בה זמן נוסף.

אפליקציות אחרות כמו פיי בוקס או פפר פיי מאלצות את המשתמש להוריד אפליקציה נוספת כדי לבצע תשלומים, אך וואצפ היא שירות ששואף לתת למשתמש את הכל במקום אחד. במקום מעבר מאפליקציה לאפליקציה אפשר לבצע תשלומים, שיחות, הודעות, שליחת חשבוניות ועוד דרך אפליקציה אחת בצורה נוחה ויעילה יותר.

 

איך זה עובד?

כאמור, שירות התשלומים יתבסס על האפליקציה הקיימת, ולמעשה יתווסף כפתור נוסף לצד כפתור שליחת התמונות והסרטונים. אחרי לחיצה על הכפתור תוכלו לבחור את סכום ההעברה, ואת איש הקשר אליו תרצו לשלוח כסף. בשלב הבא תוכלו פשוט לשלוח את הכסף.

סכנות?

כמו בכל דבר אחר, בטח במרחב הוירטואלי, קיימות סכנות שונות. השימוש בשירות יהיה כרוך במתן חשבון בנק או מספר כרטיס אשראי, מה שעלול לחשוף אתכם לגניבה. בנוסף לסכנה בגניבת מספר אשראי, מומחים מסבירים ששימוש באפליקציות להעברת כספים מאפשרת להם לאסוף עליכם מידע.

האפליקציות האלה מוצעות חינם אין כסף לשימוש הגולשים מסיבה פשוטה, החברה יכולה לאסוף מידע על המשתמשים וכך להשפיע על הרגלי הקנייה שלהם באמצעות פרסום ושיווק מותאמים אישית. בצורה הזו אתם תעבירו כספים באמצעות אפליקציות, והן יידעו מה אתם אוהבים לקנות ויציעו לכם מזה עוד ועוד. כמובן שההשפעה מתבצעת בדרכים מתוחכמות, ולא שקופה כמו שזה נשמע.

איסוף מידע, פרסום, שיווק והשפעה על הגולשים הוא לא דבר חדש, ואנחנו כאזרחי העולם הדיגיטלי צריכים לדעת להתמודד איתו. הידיעה שנאסף עליכם מידע, ושהפרסום בו אתם נתקלים ברשתות החברתיות מושפע מכך צריך להיות ידוע לכם. אי אפשר לעצור את איסוף המידע הזה, ולמעשה השירותים שהחברות הללו מספקים הופכים את ההתנהלות לנוחה יותר, אך זיכרו שיש מי ששם לב להרגלי הצריכה שלכם ומנסה לנצל אותם לטובתו.

סכנה נוספת שיכולה להיווצר כתוצאה מתוכנות וואטסאפ צד שלישי כמו וואטסאפ פלוס שלא ברור אם מידע התשלומים יעבור דרך השרתים שלהם.

 

מתי יושק השירות בישראל?

שירות התשלומים של וואצפ פועל בהודו כגרסת ניסיון, וקשה להעריך מתי הוא יכנס לשימוש במדינת ישראל. בתחילה העריכו גורמים המעורים בתחום כי יקח זמן עד שיכנס השירות לישראל, אך כיוון שהוא כל כך דומה לשירותים שכבר פועלים בארץ, נראה שזה יקרה מהר מהצפוי. בינתיים נמשיך לשתף מיקומים, תמונות וקבצי קול, ונחכה בסבלנות לעדכון הבא.